Aktualności - Szalom_nowa2018

Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu
Międzynarodowe Centrum Pojednania
Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu, Skrytka pocztowa 4, 32-600 Oświęcim
tel./fax +48 33 843 06 67, e-mail: hope@pro.onet.pl
Przejdź do treści

Menu główne:

Aktualności

Drodzy Przyjaciele,
Wzorem lat ubiegłych zachęcamy Was do wsparcia inicjatywy "PACZKA CHANUKOWA" , abyśmy mogli wesprzeć naszych drogich w potrzebie na Ukrainie na nadchodzące Święta Chanuki.


Zachęcamy Was do przeczytania listu od naszych przyjaciół z Izraela, z miejscowości Ariel, którzy proszą o modlitwę w ich służbie oraz obecnej sytuacji w Izraelu.

ZBRODNIE HAMASU W IZRAELU
We wczesnych godzinach porannych w sobotę 7 października, kiedy Izraelczycy obchodzili Szabat i radosne święto Simchat Tora – Radość Tory – zbrodnicza organizacja terrorystyczna Hamas z siedzibą w Gazie rozpoczęła bezprecedensową i brutalną wojnę przeciwko Izraelowi. Terroryści zaatakowali ludność cywilną w południowym Izraelu, podczas gdy grad rakiet wystrzelono w południowy i środkowy Izrael aż na północ, do Jerozolimy i Tel Awiwu.      W odpowiedzi na ten atak Izrael rozpoczął operację „Żelazne Miecze” i jest obecnie w stanie wojny z Hamasem.
Izrael oświadczył, że jest w stanie wojny, ponieważ taka jest rzeczywistość zainicjowana przez Hamas. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że to NIE jest wojna między armiami, a jest to wojna między terrorystami Hamasu a izraelskim wojskiem. Wojna, którą właśnie rozpoczął Hamas, atakując ludność cywilną, oznacza, że każdy pojedynczy atak ze strony Hamasu jest zbrodnią wojenną.
Według Izraelskich Sił Obronnych (IDF) zginęło setki Izraelczyków, a tysiące zostało rannych. Dziesiątki osób zostało wziętych jako zakładnicy, w tym osoby starsze, kobiety i dzieci.
Ponad 20 społeczności izraelskich w południowym Izraelu zostało zaatakowanych przez setki terrorystów Hamasu, którzy chodzili od domu do domu, mordując ludność cywilną i uprowadzając do niewoli. Dokładna liczba zakładników wziętych do Gazy nie jest znana, ale głównie obejmuje cywilów oraz izraelskich żołnierzy.
W czasie walk z Hamasem na południu Izraela, w niedzielę wczesnym rankiem 8 października czasu izraelskiego pojawiły się doniesienia o ostrzale moździerzowym na północy, a mieszkańcy zmuszeni byli udać się do schronów.
Ta wojna z Hamasem jest już i będzie intensywna. Większość doniesień medialnych będzie w najlepszym wypadku niedokładna, a w najgorszym rażąco antyizraelska. Jako chrześcijanie, którym bardzo zależy na Izraelu i narodzie żydowskim, znając fakty na temat tego, co się dzieje widzimy, iż wojna toczy się nie tylko na froncie fizycznym i widzialnym, ale przede wszystkim na froncie duchowym, dlatego bardzo prosimy Was o usilne modlitwy:

1. O rannych oraz ich szybki powrót do zdrowia i pocieszenie dla wszystkich izraelskich rodzin, które straciły bliskich. Ponad 300 rannych jest w stanie krytycznym, a liczba ich dynamicznie wzrasta.
2. Ochronę zewnętrznej granicy Izraela z Libanem, pokój wzdłuż wszystkich granic Izraela, łącznie z Judeą i Samarią (Zachodni Brzeg Jordanu).
3. Mądrość dla izraelskiego rządu w dalszych działaniach wojennych, jedność dla przywódców opozycji.
4. Mądrość, śmiałość i ochronę izraelskiego wojska, oficerów i generałów IDF, a zwłaszcza Ministra Obrony Joava Gallanta, a także ochrona wszystkich żołnierzy.
5. Wyzwolenie zakładników porwanych w Gazie i ich ochrona.
6. Ochronę niewinnych palestyńskich cywilów w Strefie Gazy.
7. Pojawienie się całodobowej modlitwy w intencji obecnej sytuacji w Izraelu (Izajasz 62:6-7).
8. Pokój i ochronę (Psalm 91) dla całego narodu.
9. O Boże pocieszenie dla wszystkich, którzy stracili swoich bliskich oraz o posilenie i zdrowie dla rannych.

Bożą miłość oraz Jego odwieczne przymierze z Jego ludem nie złamie żaden wróg zarówno w fizycznym, jak i  w duchowym wymiarze.

AM ISRAEL CHAI! Naród Izraela żyje!
Szalom z Oświęcimia

NOTATKA Z KONFERENCJI
W dniach od 24 do 27 sierpnia bieżącego roku w Oświęcimiu odbyła się coroczna międzynarodowa konferencja „Z holokaustu do żywej nadziei”. Uczestnicy konferencji pochodzili m.in. z Polski, Izraela, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Czech. Mogliśmy się spotkać razem jako jedna rodzina połączona odkupieńczą krwią Pana Jezusa – Króla Izraela i słuchać tego, co Duch Święty mówi do Kościoła.
Wspólnie przeżywaliśmy społeczność z Bogiem, który przez Ducha Świętego objawiał nam swoje cele odnośnie Królestwa Bożego i Jego odkupieńczych celów ściśle związanych z czasami, w których żyjemy oraz ponownym przyjściem Pana Jezusa jako Króla Izraela do Jerozolimy. Poprzez te coroczne konferencje organizowane w miejscu, które jest symbolem śmierci i cierpienia Żydów i innych narodów, staje się ono centrum pojednania, modlitwy i uzdrowienia. Tegoroczne uwielbienie oraz koncert w wykonaniu zespołu z Izraela był także niezwykłym przeżyciem, szczególnie, że wielbiliśmy Pana w języku hebrajskim, świadcząc, iż naród Izraela żyje, a Pan realizuje swoje odwieczne plany związane z tym narodem i Kościołem.
Najważniejszym momentem tej konferencji była Wieczerza Pańska na miejscu selekcji nazywanym Judenrampe, gdzie podczas II wojny światowej przywieziono ponad 500 tys. Żydów z całej Europy. Po przeprowadzeniu selekcji, przewożono ich ciężarówkami do komór gazowych. Uzdrowienie tego miejsca jest związane z uzdrowieniem krajów Europy, z których przywożono Żydów. Jako przedstawiciele kościoła z wielu narodów razem łamaliśmy chleb i uczestniczyliśmy w spełniającej się wizji zebrania Kościoła na miejscu selekcji, którą Bóg dał nam w 2005 roku. Po łamaniu chleba na miejscu selekcji modliliśmy się o to, abyśmy stanęli w powołaniu kapłańskim i aby Bóg przez Ducha Świętego leczył rany  narodu izraelskiego i użył nas w służbie wstawienniczej za Izraelem, a także zabliźniał zranienia Holokaustu w tym narodzie. Kiedy zgromadzamy się na tym miejscu jako Kościół z różnych narodów, uczestniczymy w procesie uzdrowienia tego miejsca i Europy. Bez tego uzdrowienia nie przyjdzie przebudzenie i błogosławieństwo nie tylko dla Europy, ale także dla Świata.                                                                                                                                       Jesteśmy Bogu wdzięczni za to, że przez wszystkich wykładowców, którzy w przeważającej części przyjechali z Izraela, Duch Święty objawiał nam tematy związane z narodem żydowskim, Holokaustem, narodami, Kościołem i Królestwem Bożym, które nastąpi w Izraelu, kiedy Mesjasz Jeszua powróci jako Król do Jerozolimy.           
Bardzo ważnym przesłaniem dzielili się z nami David i Leah Ortiz. Dawid to lider społeczności mesjańskiej w mieście Ariel w Izraelu, którego powołaniem jest także zwiastowanie Ewangelii wśród miejscowych Arabów, których osiedla otaczają Ariel. Poruszające było świadectwo ich oddania sprawie Królestwa Bożego i Ewangelii, co przepłacili atakiem bombowym na swojego najmłodszego syna. Chociaż od tego wydarzenia minęło już wiele lat, a ich syn dzięki Bożej łasce żyje i ma się dobrze, to jednak to, co przeżyli odcisnęło na nich niezatarte piętno. Pan Bóg poprzez ich cierpienie uwielbił swoje imię, a Ewangelia o Mesjaszu Jeszui rozbrzmiała w całym Izraelu, także wśród społeczności arabskich. Zostaliśmy bardzo zachęceni do modlitwy za wierzących w Jeszuę Żydów i Arabów, bowiem czeka ich wspólna przyszłość związana z obietnicą z Ks. Izajasza 19,23-25, kiedy zostaną połączeni razem, aby oddać chwałę odwiecznemu i Wszechmogącemu Bogu.                                   
W czasie konferencji odbył się koncert Melissy Mott i Jael Kalisher, podczas którego świadczyły o Bożej odwiecznej miłości i wierności. To niezwykłe uwielbienie było głębokim przeżyciem i radością dla wszystkich uczestników konferencji.
Czas tej konferencji pozostawił niezapomniane przeżycia w sercach wszystkich uczestników. Ma to ogromne znaczenie w procesie przemiany tego miejsca z przekleństwa w błogosławieństwo, ze śmierci w życie, z holokaustu w żywą nadzieję, którą proklamujemy poprzez wiarę w zmartwychwstałego Mesjasza Izraela – Jeszuę.                      Już teraz serdecznie zapraszamy Was do udziału w przyszłorocznej, XXVII już konferencji, która odbędzie się w dniach od 22 do 25 sierpnia 2024. Wasz udział w konferencji właśnie w tym miejscu jest niezwykle istotny, gdyż w Auschwitz nasze relacje zostały podeptane, zniszczone, unicestwione w komorach gazowych i zamienione w popiół, ale Wszechmogący Bóg ma moc zamienić popiół w diament i przywrócić Izraelowi i nam nasze przeznaczenie, abyśmy byli Królewskim Kapłaństwem w Jego Królestwie: …abym pocieszył wszystkich pogrążonych w żałobie, niósł radość opłakującym Syjon, dał im diadem zamiast popiołu, olejek radości zamiast żałoby, płaszcz chwały zamiast przygnębienia! Ks. Izajasza 61,2b–3a.
Wszystkich zainteresowanych kupnem płyt MP3 z wykładami z konferencji lub płyty MP3 z koncertem uwielbienia zapraszamy do kontaktu z nami.
Szalom z Oświęcimia
WYJAZD NA UKRAINĘ W DNIACH 8 – 18 MAJA 2023

Drodzy Przyjaciele,
Jesteśmy wdzięczni Bogu za Jego ochronę i prowadzenie w czasie wyjazdu na Ukrainę w dniach 8-18 maja bieżącego roku.
Nasz wyjazd związany był z organizowaniem paczek żywnościowych z okazji zbliżającego się święta Szawuot.
Podczas tego wyjazdu odwiedziliśmy wiele miast i miasteczek okręgu winnickiego.
Szczegółowe informacje opublikujemy w najbliższym Liście Informacyjno-Modlitewnym.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego reportażu zdjęciowego zamieszczonego poniżej.   

MARSZ ŻYWYCH – 18 KWIETNIA 2023
Na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz 18 kwietnia odbył się trzydziesty piąty Marsz Żywych.
Na jego czele szła grupa ok. 42 ocalałych z Auschwitz i Holokaustu.
W Marszu wzięło udział około 10 tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów z wielu krajów świata, a także kilkuset uczniów z polskich szkół.
Jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu także zorganizowaliśmy grupę Przyjaciół Izraela uczestniczącą w Marszu Żywych.
Zanim wyruszyliśmy z wszystkimi uczestnikami Marszu Żywych mieliśmy niezwykły czas błogosławienia uczestników marszu, czas rozmów, także z tymi Żydami, którzy swoje dzieciństwo i młodość spędzili w Polsce. Wielu z nich podchodziło i dziękowało za to, że jesteśmy razem z nimi w tym ważnym dla nich dniu. Łzy wzruszenia, wzajemne uściski oraz błogosławieństwo Aarona, które od wielu lat w tym czasie nie tylko powiewa na naszym banerze ale wypływała z głębi naszych serc, dotykało wielu żydowskich uczestników Marszu Żywych.
Po przejściu przez bramę „Arbeit macht frei” uczestnicy Marszu Żywych przeszli trzy i pół kilometrową trasą z terenu byłego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau na miejsce głównych uroczystości Marszu Żywych.
Podczas głównych uroczystości, które miały miejsce przy Pomniku Zagłady na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Birkenau wystąpiło wiele osób, w tym także ocaleni świadkowie straszliwych czasów Holokaustu. Jednym z najważniejszych gości był prezydent Włoch Sergio Mattarella, który w swoim wystąpieniu między innymi powiedział: – Dziś bardziej niż kiedykolwiek, gdy myślowe tropy i argumenty, które były trucizną w latach trzydziestych ubiegłego wieku, pojawiają się ponownie w czasie, gdy nieludzka agresja Rosji na Ukrainę wciąż szaleje, pamięć o Holokauście stanowi odwieczne ostrzeżenie, którego nie można ignorować. Nienawiść, uprzedzenia, rasizm, ekstremizm, antysemityzm, obojętność, ułuda i głód władzy czają się, nieustannie stawiając wyzwanie sumieniom jednostek i narodów.
 
Jednak najważniejszy głos, jaki zabrzmiał podczas głównych uroczystości należał do ocalałych z Holokaustu, a szczególnie do tych, którzy 80 lat temu przeżyli powstanie w Getcie Warszawskim. Wielu z nich było wówczas dziećmi, w cudowny sposób uratowanych także przy heroicznym współudziale Polaków.
Bardzo wzruszająca była piosenka „Przyjdź Mamo” autorstwa izraelskiego piosenkarza i kompozytora Ivri Lidera. Piosenkę tą zaśpiewał wraz ze swoją mamą ocalałą z warszawskiego getta.
 
Uczestnicy Marszu zostawili na terenie Miejsca Pamięci wiele drewnianych tabliczek z nazwiskami pomordowanych, symbolizujące żydowskie nagrobki – macewy. Część z nich znalazła się na torach znajdujących się przy rampie, gdzie niemieccy lekarze SS dokonywali selekcji Żydów deportowanych do Auschwitz na zagładę z wielu krajów okupowanej Europy.  
 
Jesteśmy wdzięczni Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba za to, że w swojej wierności dla Izraela oraz Kościoła użył nas w tym czasie jako narzędzia pocieszenia i błogosławieństwa dla swojego ludu.
Na zakończenie cytujemy wypowiedź z listu Jolanty, która uczestniczyła w Marszu Żywych wraz z naszą grupą:
Chciałam serdecznie podziękować za możliwość udziału razem z Wami w tegorocznym Marszu Żywych.
Było to niezwykłe doświadczenie: towarzyszenie w Bożej obecności tym, których przodkowie doświadczyli niewyobrażalnych cierpień podczas II wojny światowej. Wypełniała mnie radość, widząc jak żywe Słowo Boga dotykało serc ludu Jego wybrania - wywoływało uśmiech na twarzach, składało usta i dłonie do podziękowań. A przecież podziękowania należą się naszemu Zbawicielowi.
 
Ze względu na Jego wielkie imię  JESZUA sprawowaliśmy tę służbę pojednania.
 
 
Szalom z Oświęcimia
Zachęcamy do przeczytania ostatniego listu modlitewnego.
DYSTRYBUCJA PACZEK ŻYWNOŚCIOWYCH
Drodzy Przyjaciele,
Cały   świat   i   Europa   stanęły   w   obliczu   bardzo   trudnej   sytuacji,   jaką spowodował nieuzasadniony i barbarzyński atak wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Wszyscy w naszym kraju odczuwamy wyjątkowe napięcie związane z istniejącą sytuacją.
W   obliczu   zaistniałego   niebezpieczeństwa,   jako   Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu, z całych sił i możliwości staramy się nie tylko kontynuować, ale jeszcze bardziej zwiększyć już udzielaną pomoc.
W   tym   bardzo   trudnym   czasie   wojny   oraz   nadchodzącej   zimy,   jako Stowarzyszenie   Służba   Szalom   w   Oświęcimiu,   nie   możemy   pozostawić naszych   drogi   bez   pomocy.   W   związku   z   tym   z   okazji   jesiennych   świąt żydowskich, kt óre otwiera Święto Rosz ha Szana, zorganizowaliśmy paczki żywnościowe   dla   naszych   drogich,   którzy   są   w   wielkiej   potrzebie.   Bez względu na trudną sytuację wojenną, nasi drodzy współpracownicy nie tylko zorganizowali   produkty   na   paczki,   ale   także   rozwożą   je   po   wielu miejscowościach okręgu winnickiego oraz Szepetowki. Bardzo   gorąco   prosimy   Was   wszystkich   o   modlitwy   o   tę   służbę miłosierdzia   na   Ukrainie,   szczeg ólnie   o   Boże   prowadzenie,   mądrość   i ochronę   w   dalszej   organizacji   pomocy   dla   wszystkich   starszych   i schorowanych osób, którym pomagamy. Wierzymy, że Bóg Izraela w Mesjaszu Jeszui jest i pozostanie wierny względem swojego umiłowanego ludu w tym trudnym czasie.
WYJAZD NA UKRAINĘ WRZESIEŃ 2022
Jesteśmy Bogu niezmiernie wdzięczni za możliwość wyjazdu na Ukrainę w tym trudnym wojennym czasie.
Podczas naszego wrześniowego pobytu odwiedziliśmy Szepetowkę, gdzie spotkaliśmy się z naszymi drogimi Rozą i Zinowem ora z wieloma innymi osobami na spotkaniu w Synagodze. Udaliśmy się też na spotkanie szabatowe do Winnicy.
W kolejnych dniach naszego pobytu odwiedziliśmy stołówki w Winnicy, a także spotkaliśmy się z naszymi drogimi w ich domach.  
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za Marinę i Sieriożę oraz ich współpracowników, którzy są odpowiedzialni za organizowanie pomocy w Winnicy i w rejonie.
Mogliśmy także odwiedzić Wapniarkę, Tomaszpol, Jampol, Żmirinkę, Bar i Tulczyn.
W czasie naszych odwiedzin mieliśmy możliwość świadczyć o jedynej nadziei i pokoju, jaki jest w Panu Jezusie Chrystusie.
Czas agresji Rosji na Ukrainę to trudny czas i wiele osób jest zatrwożonych tym, co słyszą i widzą na własne oczy. Dlatego tak ważna jest dla nich teraz ta pomoc, duchowa i materialna, której nieustannie doświadczają.
Jesteśmy Bogu wdzięczni za naszych przyjaciół, którzy z narażeniem życia służą w tym czasie na Ukrainie.
W imieniu naszych drogich na Ukrainie, chcemy przekazać dla każdego z Was serdeczne pozdrowienia i wyrazy szczególnej wdzięczności za Waszą postawę modlitwy i wsparcia w tej służbie.  
Wielokrotnie zadawano nam pytanie: „Kiedy ponownie przyjedziecie?”.
W dalszym ciągu módlmy się o służbę na Ukrainie oraz przywrócenie pokoju dla tego kraju.
Szczegółowe informacje z tego wyjazdu opiszemy w Liście Modlitewnym.
Obok zamieszczamy zdjęcia z naszego wyjazdu.

XXV KONFERENCJA Z HOLOKAUSTU DO ŻYWEJ NADZIEJI 25-28 SIERPNIA 2022
Jako Stowarzyszenie Służba Szalom jesteśmy wdzięczni Bogu za Jego pomoc i łaskę oraz za to, że po dwóch latach przerwy związanej z pandemią COVID-19, w dniach od 22 do 25 sierpnia br. w Oświęcimiu odbyła się XXV międzynarodowa konferencja „Z Holokaustu do Żywej Nadziei”. Oprócz Polaków gościliśmy uczestników z wielu krajów: Izraela, Czech,  Niemiec, Rumunii, Anglii, Szwajcarii i Ukrainy. Niezależnie od naszych narodowości mogliśmy w atmosferze Ducha Świętego przeżywać społeczność z Bogiem, który poprzez Swoje Słowo objawiał nam swoje cele odnośnie Izraela i Kościoła w Królestwie Bożym.
Czas tej konferencji był czasem szczególnym, gdyż wszyscy jesteśmy w cieniu niczym nieuzasadnionej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W tym trudnym czasie wsłuchiwaliśmy się w świadectwa naszych drogich, których zaprosiliśmy z ogarniętej wojną Ukrainy.
Dzięki Bożej łasce, modlitwom oraz wsparciu finansowemu wielu wierzących w naszym kraju przez ten ostatni trudny czas nigdy nie zabrakło codziennych ciepłych posiłków, paczek, czy leków dla potrzebujących potomków Abrahama, Izaaka i Jakuba na Ukrainie oraz wielu uchodźców przygarniętych przez naszych drogich. Wraz z naszymi drogimi gośćmi z Ukrainy oraz wszystkimi uczestnikami konferencji dziękowaliśmy Panu za Jego dobroć i wierność w minionym czasie tej służby. W obliczu tak niewyobrażalnych cierpień i zniszczeń oraz przelewu niewinnej krwi mającej miejsce na Ukrainie, szczególny wymiar i znaczenie miało spotkanie na pierwszym miejscu selekcji – Judenrampe. Kiedy zgromadzamy się tam jako Kościół z różnych narodów, uczestniczymy w procesie uzdrowienia tego miejsca oraz Europy. Jesteśmy Bogu wdzięczni za to, że przez wszystkich wykładowców Duch Święty objawiał nam tematy związane z Izraelem, Holokaustem oraz cierpieniem.
Podczas konferencji miał miejsce szczególny koncert w wykonaniu izraelskiego pianisty i kompozytora Alyoshy Ryabinova, który w wyjątkowy sposób przekazał nam swoje kompozycje.
Czas przeżyty na konferencji pozostawił niezapomniane przeżycia w naszych sercach. Wydarzenie takie jak to ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o przemianę tego miejsca z przekleństwa w błogosławieństwo, ze śmierci w życie, z Holokaustu w żywą nadzieję, którą proklamujemy przez wiarę w zmartwychwstanie w Mesjaszu Izraela – Jeszui. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w przyszłorocznej XXVI międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia 2023 r. w Oświęcimiu. Wszystkich zainteresowanych kupnem płyty MP3 z wykładami z tegorocznej konferencji oraz płyt DVD z nagraniami poszczególnych wykładów zapraszamy do kontaktu z nami.

ZACHĘCAMY DO OBEJ ZENIA KRÓTKIEGO PRZESŁANIA DO UCZESTNIKÓW KONFERENCJI ORAZ GALERII ZDJĘĆ

PROJEKT SANATORIUM

W dniach 11.07 – 21.07. 2022 zorganizowaliśmy turnus leczniczo-wypoczynkowy dla potrzebujących z Winnicy oraz regionu winnickiego. W większości byli to nasi drodzy wolontariusze, którzy na co dzień nie szczędzą swoich sił i zdrowia, aby nieść pomoc nie tylko dla tych, którym od wielu lat pomagamy, ale też dla wielu potrzebujących uchodźców wojennych, którzy pojawili się w Winnicy oraz rejonie winnickim. Jest to dla nich trudna, pełna stresu oraz odpowiedzialności za innych praca. Wielu z naszych wolontariuszy to osoby w podeszłym wieku, które nie bacząc na swój stan zdrowia bez reszty poświęcają się innym. Poruszeni ich sytuacją postanowiliśmy zorganizować dla nich wyjazd, podczas którego mogliby chociaż na chwilę oderwać się od tej przygnębiającej codziennej rzeczywistości wojny oraz nieustających alarmów rakietowych.
Naszym celem było to, aby z wdzięczności za ich bezinteresowną pracę oraz poświęcenie się dla innych nie tylko zatroszczyć się o ich zdrowie i kondycję fizyczną, ale także o ich kondycję duchową. Sanatorium to zapewniło im codzienne zabiegi zdrowotne. Każdego dnia cała grupa rozważała Słowo Boże, nabierając jeszcze większej siły i zaufania dla Wszechmogącego Boga, który w tej jakże trudnej dla nich sytuacji zachowuje ich życie, troszczy się i błogosławi każdego z nich.
Pobyt naszych drogich w sanatorium w Karpatach nabrał szczególnego wymiaru po bestialskim ostrzale rakietowym Winnicy, którego dopuściła się terroryzująca Ukrainę armia Federacji Rosyjskiej. Szczególnie ostrzelanym miejscem było właśnie to, z którego jeszcze parę dni temu nasi drodzy odjeżdżali do sanatorium. Wszyscy widzieliśmy w tym jeszcze jeden dowód Bożej ochrony i prowadzenia.    
Dla nas bardzo istotny jest fakt, że gdyby nie wsparcie tego projektu z naszej strony, nasi drodzy w tych warunkach nigdy nie mogliby sobie pozwolić na wyjazd do sanatorium, który rzeczywiście był im bardzo potrzebny. Jesteśmy wdzięczni Wszechmogącemu Bogu Abrahama Izaaka i Jakuba za Jego pomoc, ochronę, wsparcie i błogosławieństwo w tym czasie.
Temu zaś, który według mocy działającej w nas potrafi daleko więcej uczynić ponad to wszystko, o co prosimy albo o czym myślimy, temu niech będzie chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia na wieki wieków. Amen List Pawła do Efezjan 3,20-21.  

PROJPREKT ODPOCZYNEK
PROJEKT ODPOCZYNEK

Z radością i wdzięcznością Bogu, pragniemy poinformować Was, iż dzięki Bożej łasce po raz kolejny w ramach projektu „odpoczynek” zorganizowaliśmy w Polsce odpoczynek, który tym razem miał bardzo wyjątkowy charakter. Z Izraela, z najbardziej ostrzeliwanych miast, takich jak: Aszkelon, Aszdod i Sderot zaprosiliśmy 14 osób, w większości tych, którzy w swoim dzieciństwie przeżyli koszmary Holokaustu.
W obliczu wojny oraz związanych z nią ataków terroru ze strony Federacji Rosyjskiej, do grupy zaproszonej z Izraela dołączyła także część grupy uchodźców wojennych z Ukrainy, którymi opiekujemy się w Oświęcimiu. W grupie tej były osoby z Winnicy, która w ostatnim czasie doświadczyła ataku terroru rakietowego ze strony Rosji. Zarówno osoby z Izraela jak i uchodźców wojennych z Winnicy połączyły rakiety, które i w Izraelu  i na Ukrainie są powodem strachu i zniszczeń. W tym czasie mogliśmy być z naszymi drogimi blisko, aby pocieszać ich i wspierać. Był to wspaniały i błogosławiony czas, podczas którego widzieliśmy Boże działanie w sercach tych ludzi.
Więcej szczegółów zamieścimy w kolejnym Liście Informacyjno-Modlitewnym.

WYJAZD NA UKRAINĘ

W mijającym tygodniu wraz z braćmi z zaprzyjaźnionej Fundacji Reto zorganizowaliśmy pomoc humanitarną dla uchodźców wojennych, którzy znaleźli schronienie w domu dziecka w Lwowie.
Placówka ta prowadzona jest przez miejscowych chrześcijan związanych z lwowskim Kościołem Zielonoświątkowym. Pastor Michaił wraz z rodziną odpowiedzialni są za to miejsce, troszcząc się o wszystkich, którzy znaleźli u nich schronienie. Pośród nich jest wielu gorliwie wierzących chrześcijan, którzy w tym trudnym dla wszystkich czasie swoją wiarą i modlitwą pocieszają i umacniają mieszkańców tej placówki.
Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu w praktyczny sposób możemy także wspierać część Kościoła – ciała Pana Jezusa Chrystusa, która przechodzi przez próby i cierpienia.
Tak więc, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki; podobnie gdy jednemu członkowi okazywane jest poszanowanie, współweselą się wszystkie członki.  Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami – I Koryntian 12,26-27.   

MARSZ ŻYWYCH 2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej globalną pandemią COVID-19, 28 kwietnia bieżącego roku w  Jom ha Szoah (Dzień Pamięci o Holokauście) odbył się Międzynarodowy Marsz Żywych. Przewodnim tematem Marszu było zaakcentowanie tego, jak ważne jest przekazanie odpowiedzialności za pamięć i edukację o Holokauście następnemu pokoleniu – wnukom tych, którzy przeżyli mroczne dni niemieckiej opresji i systematycznej zagłady ponad 6 milionów Żydów, Polaków oraz wielu innych narodowości.
Jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu w tym roku uczestniczyliśmy w Marszu Żywych jedynie w małej grupie wraz niektórymi uchodźcami wojennymi z Ukrainy, którzy zostali zaproszeni przez organizatorów Marszu.
Właśnie w tym trudnym czasie, kiedy trwa wojna na Ukrainie mogliśmy nie tylko uczestniczyć w Marszu żywych, ale także zapalić jeden z sześciu zniczy, poświęcony wszystkim Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia uratowali wielu Żydów od niemieckiej zagłady.
W czasie tej ceremonii organizatorzy Marszu zaznaczyli także ponad dwudziestoletni udział Stowarzyszenia Służba Szalom w Oświęcimiu w corocznych Marszach Żywych oraz długoletnią pomoc narodowi żydowskiemu na Ukrainie, zwłaszcza w obecnym czasie wojny, gdzie udzielana jest pomoc nie tylko na Ukrainie ale także uchodźcom wojennym, którymi opiekujemy się w naszym kraju.
Akt ten było dla nas bardzo symboliczny, gdyż dzień dzisiejszy i wojna na Ukrainie stawia przed nami wszystkimi nowe wyzwania. Dzisiejszy świat także potrzebuje tych sprawiedliwych, którzy staną w jedności, aby ratować życie i zdrowie tych Żydów na Ukrainie, którzy w żaden sposób nie są w stanie uciec przed okrucieństwami tej wojny.
Jesteśmy wdzięczni Bogu za każdego z Was, którzy podejmujecie ten trud sprawiedliwości, aby w praktyczny sposób poprzez modlitwę oraz wsparcie finansowe przyczyniać się do ratowania naszych drogich potomków Abrahama na Ukrainie. Tak jak przed laty powiedziała nam jedna z osób ocalałych z Holokaustu: „To Wy wszyscy poprzez Waszą pełną miłości i zaangażowania postawę jesteście współczesnymi Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.”
Z powodu podeszłego wieku, rozlicznych schorzeń oraz niewyobrażalnego stresu spowodowanego rosyjską agresją, nasi drodzy na Ukrainie cały czas, nawet w obliczu tej wojny toczą walkę z czasem. Są coraz słabsi i jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebują naszej wszechstronnej pomocy i wsparcia.
Bardzo wymowne są dane, mówiące o tym, iż dwa lata temu w Marszu Żywych uczestniczyło siedemdziesięciu ocalałych z Holokaustu, natomiast w tym roku było ich tylko ośmiu.
Zobaczmy w jak zastraszającym tempie odchodzą ci, którzy są żywymi świadkami tej strasznej historii.  91-letnia ocalała z Holokaustu Eve Kugler, która od dziesięciu lat uczestniczy w Marszu Żywych, powiedziała: „Bardziej niż kiedykolwiek jest jasne, że słowa takie jak „Nigdy więcej” nie wystarczą. O ileż gorzej będzie, gdy ocaleni będą tylko odległym wspomnieniem? Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że był to ostatni rok udziału ocalałych świadków Holokaustu w Marszu Żywych. W obliczu tak desperackiego wyścigu z czasem, jakże ważne jest, aby nie tylko zachować pamięć o tym, co stało się w przeszłości, której nikt z nas już nie zmieni, ale równie ważne jest, aby pamiętać o tych, którzy ciągle są żywi i liczą na naszą pamięć połączoną z praktyczną pomocą. To jest teraźniejszość, na którą poprzez naszą postawę i codzienne decyzje ciągle możemy mieć wpływ.
Coroczny 3,2-kilometrowy Marsz z Auschwitz do Birkenau zakończyła tradycyjna ceremonia przy pozostałościach krematorium Auschwitz-Birkenau. Oprócz ośmiu ocalałych z Holokaustu uczestnikiem tego Marszu był Prezydent Polski Andrzej Duda, burmistrz Jerozolimy Moshe Lion, były naczelny rabin Izraela Yisrael Meir Lau, kantor IDF Shai Abramson oraz inne znane osobistości świata polityki i kultury.
Drodzy Przyjaciele,
Wydaje się, że o bardzo złożonej sytuacji dotyczącej tzw. kryzysu imigracyjnego powiedziano już wszystko, albo prawie wszystko. Jednakże wydarzenia ostatnich dni przerosły nasze najśmielsze przewidywania oraz kalkulacje.
Wojna trwa nadal i już ponad półtora miliona obywateli Ukrainy, w większości kobiet i dzieci przybyło do naszego kraju. Jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu od wielu lat organizujemy pomoc dla naszych drogich na Ukrainie, a wojna, która szaleje w tym kraju rozrywa nasze serca do głębi.
Kiedy byliśmy w Przemyślu oraz na granicy, którą dziesiątki razy przekraczaliśmy przez wiele lat, widzieliśmy z jednej strony ogrom nieszczęścia i ludzkich dramatów, rozłączonych rodzin, których ojcowie i bliscy musieli pozostać, aby walczyć o wolność swojego kraju. Z drugiej zaś strony widzieliśmy wielkie serca naszych rodaków, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, pieniądze oraz inne środki materialne, aby nieść pomoc zagubionym i wystraszonym uciekinierom.
Jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu przywieźliśmy i przyjęliśmy około 40 osób, którzy pochodzą z Winnicy, a część z nich związana jest z jedną z stołówek. Są oni  sukcesywnie rozlokowywani do miejsc dłuższego pobytu. Sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie i w każdej chwili możemy otrzymać sygnał o kolejnej grupie uchodźców potrzebujących pomocy. Gorąco prosimy Was, módlcie się o Bożą mądrość i siłę w podołaniu tym nieoczekiwanym i nagłym potrzebom.
Tymczasem nasi drodzy, którzy pozostali na Ukrainie także bardzo potrzebują naszych modlitw oraz wsparcia finansowego (dopóki będzie można go przekazywać).
Powierzajmy ich Panu, gdyż ze względu na swój wiek oraz stan zdrowia nie są w stanie nigdzie uciec. Jedynie Wszechmocny Pan może ich ochronić.
Niechaj Pan błogosławi Was i wynagrodzi Wasze wsparcie modlitewne oraz finansowe w tych wszystkich potrzebach.


Szalom z Oświęcimia

Galeria zdjęć

MODLITWA O UKRAINĘ
Spotkanie modlitewne - 27.11.2021


Drodzy Przyjaciele,
serdecznie zapraszamy na spotkanie modlitewne, które odbędzie sie w dniu
27.11.21 o godzinie 10.00 na Judenrampe w Brzezince.

Bardzo prosimy o potwierdzenie przyjazdu  na spotkanie do dnia 25.11.21
na adres e-mail: hope@pro.onet.pl
WYJAZD NAN UKRAINĘ 25 WRZEŚNIA – 5 PAŹDZIERNIKA 2021
W dniach od 25 września do 5 października br. odbył się wyjazd na Ukrainę związany z jesiennymi świętami żydowskimi . Dzięki Waszym ofiarnym sercom mogliśmy w tych dniach przygotować i rozwieźć 610 paczek żywnościowych, które okazały się wspaniałym darem z okazji tych Świąt. Wspólnie z naszymi drogimi na Ukrainie dzieliliśmy radość z święta Sukot oraz Simhat Tora. Jako cząstka narodu izraelskiego w diasporze również z radością i wdzięcznością celebrowali czas, w którym niegdyś sam Pan Bóg w swojej wierności dokonał wspaniałych rzeczy dla swojego narodu.
Przemierzyliśmy kilkaset kilometrów, będąc w wielu miejscowościach. Odwiedziliśmy żydowskie rodziny i samotne osoby borykające się z różnymi dolegliwościami i chorobami. Kilka najbardziej potrzebujących osób wsparliśmy w ich leczeniu. Wszystkie osoby, które odwiedziliśmy, z wdzięcznością przekazują Wam ogromne podziękowania za Waszą pomoc i miłość do Izraela.
Więcej informacji z naszego pobytu na Ukrainie zamieścimy w kolejnym  liście informacyjno-modlitewnym.
WYJAZD NA UKRAINĘ
W dniach od 25 września do 5 października br., udamy  się na Ukrainę w celu koordynacji pracy, którą tam prowadzimy.
W ramach tego wyjazdu planujemy odwiedzić wszystkie stołówki, na których   wydajemy codzienne   posiłki   oraz   szereg   miejscowości,   do których   wysyłane   są   paczki   żywnościowe,   które   także   będziemy dystrybuować.
Bardzo prosimy Was o modlitwę o Boże bezpieczeństwo i ochronę dla nas w tym czasie.
Szczegółowy   opis   naszego   wyjazdu   umieścimy   w   najbliższym liście informacyjno- modlitewnym.
KONFERENCJA  02-05 WRZEŚNIA 2021
W związku z wciąż trwającą pandemią wirusa COVID-19 postanowiliśmy coroczną międzynarodową konferencję „Z Holokaustu do żywej nadziei” zorganizować w wersji on-line.
Konferencja   zaplanowana   jest   w   dniach   od   02   do   05 WRZEŚNIA 2021.
Prosimy Was o modlitwy w tej sprawie oraz o śledzenie bieżących informacji na ten temat, które ukażą się na naszej stronie.

Zapraszamy do uczestnictwa w  XXIV międzynarodowej konferencji "Z Holokaustu do żywej nadziei",
zorganizowanej przez Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu w dniach 2 - 5 września 2021r.

LINKI DO POSZCZEGÓLNYCH DNI KONFERENCJI
02.09 - DZIEŃ I CZWARTEK
03.09 - DZIEŃ II PIĄTEK
04.09 - DZIEŃ III SOBOTA
05.09 - DZIEŃ IV NIEDZIELA

PROJEKT WYPOCZYNEK

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Bogu za to, że od 03. 07.2021  do 17.07.2021, że w ramach projektu Remove The Stones (Usuwanie Kamieni) mogliśmy po raz osiemnasty zorganizować przyjazd 14-osobowej grupy z Izraela  do Polski.
Wspólny czas przeznaczyliśmy na odpoczynek, zwiedzanie, ale co najważniejsze na rozważanie Słowa Bożego i modlitwę.
Na Miejsce bazowe tego odpoczynku wybraliśmy Oświęcim, który w swojej przeszłości doświadczył okrutnej okupacji niemieckiej, która przyniosła z sobą śmierć i zniszczenie dla tysięcy polskich i europejskich Żydów w obozie śmierci Auschwitz-Birkenau, wybudowanym nieopodal tego miasta. Goszcząc naszych drogich właśnie tutaj, w Oświęcimiu, wyraźnie widzieliśmy, że Bóg Izraela, który jest Panem historii, miejsce, które szczególnie dla Żydów kojarzyło i kojarzy się ze śmiercią i zniszczeniem przemienił w miejsce życia i błogosławieństwa dla swojego narodu.
Widzieliśmy jak Bóg błogosławił każdego z nas, a w sercach naszych drogich zaproszonych gości  Duch Święty działał przez Słowo Boże.
Wiele z tych osób doświadczyło w swoim życiu pogardy, nienawiści oraz cierpienia Holokaustu, a mieszkając obecnie w Izraelu w miastach takich jak: Aszkelon, Aszdod i Sderot w ostatnim czasie doświadczyli  jednego z największych obstrzałów rakietowych ze strony Palestyńskich ugrupowań terrorystycznych, miedzy innymi Hamasu. W krótkim okresie czasu na te trzy małe miasta zostało wystrzelonych ponad 4500 rakiet. Dla wielu tych starszych zaproszonych przez nas osób były to traumatyczne przeżycia, żywcem wyciągnięte z czasów minionej wojny, którą tak boleśnie doświadczyli.
Jednak podczas tego pobytu w Polsce doświadczyli miłości i życzliwości, które głęboko dotykały ich serc. Podczas wspólnych posiłków mówili, że nigdy nie doznali takiego traktowania ze strony innych ludzi. Częstokroć zadawali nam pytania, dlaczego spotykają się z taką miłością, życzliwością i dobrocią. Była to doskonała okazja do powiedzenia im o ich Mesjaszu Jeszui, który zmienił nasze życie i dał nam miłość do Jego narodu. Nasi drodzy mogli zobaczyć to poprzez spotkania w kościołach oraz nawiązane relacje z wieloma ludźmi, którzy poprzez Mesjasza Jeszuę umiłowali jego naród Izrael.
Podczas wieczoru pożegnalnego w Oświęcimiu każdy mógł opowiedzieć o swoich przeżyciach w czasie odpoczynku w Polsce. W oczach naszych gości wiedzieliśmy łzy radości i wdzięczności dla Boga, który dał im możliwość spędzenia tego niezapomnianego czasu w Polsce. Projekt ten nazwany został „Usuwanie kamieni”, jak to jest napisane w Ks. Izajasza 62:10: „Torujcie, torujcie ścieżkę, usuwajcie kamienie…”. W tym czasie mogliśmy oglądać, jak wiele kamieni zostało zabranych z życia naszych drogich gości. Najbardziej dotykało ich to, że w swoim życiu tak wiele wycierpieli z powodu antysemityzmu, a tutaj doznali miłości i szacunku od ludzi, z którymi się spotkali. Wtedy mówiliśmy im, że widzą tylko niektóre z takich osób, bo w Polsce jest o wiele więcej ludzi modlących się i miłujących naród Bożego wybrania. Jesteśmy wdzięczni Bogu za ten czas. Dziękujemy też za Was i Wasze wspieranie nas w tej służbie miłosierdzia i pocieszania Izraela. „Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud, mówi wasz Bóg!” Iz. 40:1.
Projekt Odpoczynek

         W maju przez 11 dni Izrael był ostrzeliwany rakietami ze Strefy Gazy. Odpowiedzialność za te ataki ponosi  organizacja terrorystyczna Hamas.
         Kiedy modliliśmy się o Izrael, w naszych sercach powstało pragnienie zorganizowania odpoczynku w Polsce dla kilkunastu osób pochodzących z najbardziej ostrzelanych miast. Dzięki Bogu, udało nam się zorganizować grupę 14 osób z miejscowości Sderot, Aszkelon i Aszdod w Izraelu, które od 3 do 17 lipca bieżącego roku, będą mogły odpocząć w Polsce.
         Czas ten spędzimy w Oświęcimiu, a także w Krakowie, Wiśle, Ustroniu i Zakopanym. Jak zawsze będziemy też wspólnie rozważać Słowo Boże i głosić radosną nowinę o Jeszui Mesjaszu.
         Bardzo Was prosimy o modlitwę za uczestników tego projektu i wspólnie z nimi spędzony czas.

 
Po wojnie
 
         Minęły 2 tygodnie od zawieszenia broni pomiędzy Hamasem a Izraelem. Ze Strefy Gazy wystrzelono 4360 pocisków rakietowych na Izrael, które celowo były wymierzone w skupiska ludności. Izraelski system obrony przeciwrakietowej „Żelazna Kopuła” wychwycił 90% z tych pocisków wymierzonych w skupiska ludzi. Być może wielu zdziwi fakt, że każda mobilna wyrzutnia rakiet systemu „Żelazna Kopuła” to koszt 100 mln dolarów, a każde przechwycenie wystrzelonej rakiety kosztuje Izrael 50 tys. dolarów. Rzecz ma się zupełnie inaczej jeśli chodzi rakiety Hamasu, które są robione w kraju lub przemycane z Iranu i koszt jednej wynosi 800 dolarów. Chociaż wojna jest niesamowicie droga i znacząco obciąża podatnika, Izrael oznajmił, że życie ludzkie, czy to w Izraelu czy w Gazie, ma o wiele większe znaczenie niż te koszta. Mimo tego oraz faktu, że Izraelczycy całymi dniami i nocami kryli się w schronach przeciwbombowych, w ciągu 11-dniowej operacji zginęło 12 osób – 11 cywilów i jeden żołnierz, a wielu zostało rannych. Nasze rakiety były wymierzane w konkretne wojskowe i operacyjne siedziby Hamasu, wyrzutnie i magazyny broni, tunele i budynki takie jak centra komunikacji, a nie przypadkowe skupiska ludzi. Izraelczycy zniszczyli 100 kilometrów tuneli w Gazie. Te wysoce skomplikowane tunele wykorzystuje się do przemieszczania wojsk, broni i zaopatrzenia, a także jako schrony przeciwbombowe dla wysokiej rangi przywódców Hamasu. Jednym z głównych powodów, dla których się je buduje, jest to, żeby bez przeszkód poruszać się pod ziemią w Gazie i pojawiać się z zaskoczenia w różnych rejonach, gdyż ich wejścia są bardzo dobrze zamaskowane i wiele z nich umieszczonych jest w szpitalach, przedszkolach i rezydencjach. Wszystko to po to, żeby robić zasadzki, zabijać i porywać izraelskich żołnierzy wojsk lądowych, jeżeli wkroczyliby na te tereny jak to miało miejsce w poprzednich wojnach. Niektóre tunele nie są głębokie – mają nie więcej niż 3 metry, podczas gdy inne sięgają nawet 20 metrów w głąb ziemi, czyli 6 kondygnacji w dół.
 
         Ponad 200 bojowników Hamasu zostało zabitych w Gazie, w tym 25 wyższych rangą dowódców. Niektórych mieszkańców Gazy zabiły lub raniły liczne rakiety, które nie wypaliły i spadły na ich własnych cywilów. Z Gazy zostały też wystrzelone dwa drony wypełnione materiałami wybuchowymi (samobójcze drony), które jednak Izraelczykom udało się zestrzelić zanim dotarły do swoich celów. Doświadczyliśmy także cyberataków ze strony Hamasu, a wszystko to wspierane było przez irańskich doradców wojskowych. Wszystkie główne linie lotnicze odwołały loty do Izraela i skierowały je do innych krajów, gdyż rakiety były wycelowane w nasze międzynarodowe lotnisko, które też z tego powodu zamknięto. Wszystkie szkoły na południu i w centrum kraju zostały zamknięte, aby dzieci mogły pozostać bezpieczne ze swoimi rodzinami, w pobliżu schronów przeciwbombowych, gdyż syreny wyły praktycznie o każdej godzenie dnia i nocy, a grad rakiet był non stop wystrzeliwany, próbując sparaliżować system „Żelazna Kopuła” oraz służby bezpieczeństwa.
 
         Trzykrotnie wystrzelono też rakiety z Libanu na naszej północnej granicy. Rakiety te wpadły do oceanu, nie przeleciały na stronę Izraela albo spadły na puste przestrzenie. Jedna z rakiet została przejęta przez Izrael. Libański rząd i terroryści Hezbollahu wspierani przez Iran nie przyznają się do tych ataków. Izrael odpowiedział atakując pozycje, z których zostały wystrzelone rakiety. Żadna ze stron nie ucierpiała.
 
      W ciągu całego tego konfliktu pozostawałem w bliskim kontakcie z wierzącymi spośród byłych muzułman i dzięki Bożej łasce staraliśmy się troszczyć się o siebie nawzajem w tym czasie, modląc się i zachęcając się przez Słowo Boże. To początek zwycięstwa i tym się ogromnie raduję.
 
         Tego ranka miałem okazję spotkać się i rozmawiać z paroma z moich muzułmańskich przyjaciół, którzy nie są wierzący. Mogliśmy w prywatności porozmawiać bardzo szczerze. To ludzie, z którymi na przestrzeni lat się zaprzyjaźniłem, głosząc im Dobrą Nowinę o tym, że Jeszua zmarł na krzyżu dla przebaczenia win i zmartwychwstał zarówno dla Żydów jak i dla Arabów. Otrzymali Biblie, a także literaturę. Dzięki Bożej łasce udało mi się zdobyć ich zaufanie i możemy otwarcie rozmawiać. Nie żyją oni w wolnym społeczeństwie i jeżeli ich zdanie nie pasuje do narracji ich przywódców politycznych, stanowi to wielkie zagrożenie dla życia ich i ich rodzin, niezależnie od tego, czy mieszkają tutaj czy zagranicą. Powiedzieli: „Nic nie zyskaliśmy na tym konflikcie. Zginęło wielu ludzi, a rodziny z dziećmi, których domy zostały zburzone, bo przywódcy Hamasu w Gazie używali ich jako ludzkich tarcz w tym konflikcie, żyją teraz na ulicach i pozostaną bezdomni jeszcze przez długi czas. Przywódcy siedzieli w klimatyzowanych schronach przeciwbombowych, a ubodzy ludzie muszą ponosić konsekwencje. Mimo to miliony dolarów i euro będą napływać ze społeczności międzynarodowej”. Stwierdzili też: „Zapewniamy cię, że ci bezdomni nie skorzystają z tych pieniędzy w żaden sposób”. Dodali: „Izraelczycy stracili swoje domy przez rakiety, ale wasz rząd pomoże im odzyskać, to co stracili, a nasi liderzy włożą pieniądze prosto do swoich kieszeni, rozdadzą je swoim bliskim przyjaciołom i rodzinom i odbudują tunele w Gazie na następną wojnę”.
 
         Ważne jest, aby zrozumieć, że islamskim fundamentalistom jak Hamas, Islamski Dżihad czy Hezbollah i innym im podobnym, islam zabrania zawierania trwałych traktatów pokojowych z „niewiernymi” – chrześcijanami, których nazywają niedzielnymi ludźmi i Żydami, których nazywają sobotnimi ludźmi. W ich kartach zadeklarowane jest, że mają na celu zniszczenie Izraela i wykorzenienie jego narodu z tamtego regionu i przywrócenie tej ziemi pod panowanie islamu. Tak więc wyraźnie dają do zrozumienia, że to tylko chwilowa przerwa do kolejnej wojny. Zawieszenie broni nazywa się „hudna” po arabsku i w islamie oznacza rozejm albo zawieszenie broni na pewien czas aż wróg osłabnie na tyle, by islam mógł go zwyciężyć. Na ten moment ich strategia jest taka, żeby poszerzyć wojnę w głąb samego Izraela i żeby dżyhadziści i ich ludzie, którzy mieszkają w Izraelu przeprowadzili trzecią intifadę (powstanie), dokonywali ataków terrorystycznych i prowokowali izraelskich Arabów do dołączenia się do brutalnych ataków i protestów mających na celu złamanie żydowsko-arabskiej przyjaźni. Izrael prowadzi medialną kampanię reklamową ukazującą izraelskich Żydów i Arabów, którzy od dziesiątek lat pracują i żyją razem w jedności i wyraźnie mówią, że nie zgadzają się z agresywnymi protestami i nienawiścią.
 
         Oczywiście przywódcy islamskich organizacji terrorystycznych kontynuują swoją kampanię dezinformowania Zachodu wraz z zamiarami przeprowadzania ataków na  żydowskie społeczności i instytucje. Kolejnym celem jest ich kampania zastraszania i strachu zachodnich rządów i jednostek poprzez brutalne protesty.
 
         Biblia mówi, że Jeszua i Jego miłość stanowią doskonałą jedność. Wszystko, co ma miejsce, zostało już przepowiedziane w Bożym Słowie i jest zapowiedzią rzeczy przyszłych. Głównym zadaniem, jak powiedział Jeszua, jest głoszenie Ewangelii wszystkim narodom, zachowanie czujności i bycie gotowym na Jego przyjście. Jeżeli śmierć zapuka do naszych drzwi zanim to nastąpi, powinniśmy być na nią przygotowani. Proszę, módlcie się zarówno za Żydów jak i Arabów.
 
 
Psalm 125
 
 
„Ci, którzy ufają Panu, są jak góra Syjon,
 
Która się nie chwieje, lecz trwa wiecznie.
 
Jak Jeruzalem otaczają góry,
 
Tak Pan otacza lud swój teraz i na wieki”.     

David Ortiz


WYJAZD NA UKRAINĘ
  W dniach od 8 do 20 maja br., po ponad rocznej przerwie związanej z pandemią covid-19 udaliśmy się na Ukrainę w celu koordynacji pracy, którą tam prowadzimy. W ramach tego wyjazdu odwiedziliśmy wszystkie stołówki, na których wydajemy codzienne posiłki oraz szereg miejscowości,  do których wysyłane są paczki żywnościowe.
Mogliśmy także zorientować się w aktualnej sytuacji dotyczącej potrzeb medycznych, które niestety za każdym  razem,  kiedy tam  przyjeżdżamy,  stale  rosną.  Odwiedziliśmy  również wiele osób, które pomimo panującej pandemii z wielką otwartością przyjmowały nas u siebie. Za każdym razem spotykaliśmy się z ich strony z ogromną wdzięcznością i podziękowaniami dla wszystkich tych osób, od których jest wysyłana pomoc na Ukrainę. Z   radością   i   wdzięcznością   przekazujemy   Wam   wszelkie   podziękowania   i błogosławieństwa, jakie kierują do Was za Wasze ofiarne serca nasi starsi bracia żyjący w diasporze na Ukrainie.
         Szczegółowy opis naszego wyjazdu umieścimy w najbliższym  liście informacyjno-modlitewnym.    W dniach od 8 do 20 maja br., po ponad rocznej przerwie związanej z pandemią covid-
19 udaliśmy się na Ukrainę w celu koordynacji pracy, którą tam prowadzimy.
GALERIA ZDJĘĆ
Alert modlitewny o Izrael

         Jak Wam wiadomo, od kilku już dni świat z ogromną obawą śledzi dramatyczne wydarzenia w Izraelu.
         To, co obecnie dzieje się w tym kraju jest największą eskalacją konfliktu izraelsko–palestyńskiego od 2014 roku. Konflikt ten jest jednak teraz o tyle bardziej niepokojący, że przeniósł się na ulice izraelskich miast, co przy dalszej eskalacji może doprowadzić do wojny domowej. Kiedy w poniedziałek 10 maja po raz pierwszy od wielu lat rozbrzmiały syreny alarmowe nad Jerozolimą, nikt nie przypuszczał, że tak błyskawicznie i dramatycznie będzie postępować skala przemocy. Do tej pory już setki rakiet zostały wystrzelone ze Strefy Gazy i choć Żelazna Kopuła, która strzeże bezpieczeństwa Izraela działa efektywnie, to niestety część rakiet przedostała się przez jej ochronę przynosząc śmierć i  zniszczenia w miastach Izraela. W sercu Jerozolimy, na Wzgórzu Świątynnym doszło do starć Palestyńczyków z policją. Jak dotąd zostały zniszczone trzy synagogi, dochodzi do rabunków sklepów zarówno tych żydowskich jak i arabskich, narasta wrogość po obu stronach mieszkających dotąd razem dwóch społeczności. Wielu spośród autorytetów Izraela prosi społeczność żydowską, aby nie dała się prowokować przez arabskich ekstremistów. W tej sytuacji rząd Izraela jest zmuszony do adekwatnych środków odwetowych w ramach prawa do samoobrony swoich obywateli oraz suwerenności kraju.
         Na wniosek Tunezji, Norwegii i Chin ma się odbyć otwarte posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie tego narastającego konfliktu.
         Prośmy usilnie Boga, aby międzynarodowa społeczność potępiła barbarzyńskie działania Hamasu i doprowadziła do zaprzestania dalszej eskalacji konfliktu przez stronę palestyńską. Prośmy Boga, by Izrael nie był oczerniany i obwiniany jednostronnie o zarzewie konfliktu, co jest względem niego krzywdzące i niesprawiedliwe. Nasi Starsi Bracia potrzebują naszej modlitwy i poparcia, aby obraz tego sporu i przemocy nie był zakłamywany przez społeczność międzynarodową. Prośmy Boga, aby nasz kraj wzorem Węgier, których minister spraw zagranicznych wyraził całkowitą solidarność z Izraelem, także wyraził poparcie i prawo Izraela do jego samoobrony.
         Jako świadomie wierzący musimy zdawać sobie sprawę, że na tym małym skrawku ziemi toczy się największa bitwa niewidzialnego duchowego świata. Na tej Świętej Ziemi wciąż od wielu lat przelewa się krew, a wszelkie próby osiągnięcia trwałego pokoju nie przynoszą rezultatu. Pokój do dziś nie został osiągnięty pomimo tego, że najpotężniejsze państwa i najwyższe osobistości tego świata angażowały się i wciąż angażują w osiągnięcie pokojowego porozumienia. Pokój zapanuje tu dopiero z chwilą ponownego przyjścia Jezusa do Jerozolimy. Zanim to jednak nastąpi powinniśmy wspierać Izrael swoją modlitwą i błogosławieństwem we wszelkich trudnych momentach, pamiętając o proroctwie z Księgi Zachariasza 12:2-3, 9-10.

Poniżej informacje od naszego przyjaciela Davida Ortiza z Izraela:
Izrael jest atakowany dzień i noc rakietami ze Stefy Gazy. Niektóre z trafionych miast znajdują się około 30 minut od nas. Rakiety wypuszczane ze Strefy Gazy to rakiety nowego typu, o takiej sile, że niektóre zdołały przebić się przez schrony przeciwbombowe wykonane ze stali. Oprócz tego ze Strefy Gazy wysyłane są także drony zwane „samobójczymi dronami”, które wypełnione są materiałami wybuchowymi i wymierzone w ludność cywilną. Jak dotąd, Izraelowi udawało się je namierzać i zestrzeliwać. Ponad to, Strefa Gazy przechwala się, że znajdują się w posiadaniu nowej rakiety dostarczonej przez Iran, którą mają zamiar wystrzelić. Rakieta ta może uderzyć w jakiekolwiek miejsce w Izraelu. Wiele domów zostało trafionych rakietami. Wiele osób jest rannych, niektórzy zginęli. Dużo rakiet wystrzelonych z Gazy nie wypaliło i miało za słaby napęd, przez co spadło na ich własnych mieszkańców. Izraelskie serwisy informacyjne donoszą też, że Liban po raz pierwszy wystrzelił rakiety, jednak wylądowały one w oceanie. W odwecie Izrael zburzył w Gazie budynki wykorzystywane przez ugrupowania terrorystyczne Hamasu. Jak zawsze jednak, przed każdym uderzeniem w budynek Izrael ostrzegał ludność cywilną, aby opuścili dany teren, mimo że odbiera to element zaskoczenia podczas takiej akcji. Izrael zabił co najmniej 6 dowódców i liderów Hamasu. Hamas nagrywa też profesjonalne filmy video w stylu ISIS, pokazujące ich nową broń i zapowiadające zniszczenie Izraela. Prezenterzy wiadomości doradzają rodzicom, aby sami informowali swoje dzieci o tym, co się dzieje, ale nie pozwalali im oglądać wiadomości, gdyż mogłoby to u nich spowodować urazy psychiczne. Izrael jest przyzwyczajony do wojny, jednak w oczach wielu ludzi widać strach, ponieważ sytuacja jest bardzo niestabilna. Od czasów wojny w 1948 roku nie doświadczyliśmy atakowania się przez żydowskich i arabskich obywateli. To wojna domowa, która ma miejsce w miejscowościach, gdzie Żydzi i Arabowie przez dekady żyli obok siebie w pokoju. Mimo to jesteśmy wdzięczni Bogu, że możemy żyć tutaj w takim czasie, ponieważ ewangelia świeci jaśniej w ciemności i tam, gdzie nie ma nadziei. Jeżeli kiedykolwiek był czas na dzielenie się ewangelią, to właśnie teraz jest ten najlepszy czas. Prosimy, módlcie się za nas, abyśmy mieli mądrość, by korzystać z okazji do dzielenia się naszą wiarą w słowie i działaniu.   

Rozdawanie paczek na święto Pesach
Nowa publikacja
Zachęcamy do zakupienia naszej najnowszej publikacji – książki pt. „Izrael – błogosławieństwo czy przekleństwo” autorstwa Mirosława Mieszały.
Książka ta stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Izrael stał się nieodzownym elementem w Bożym planie błogosławieństwa dla każdego człowieka.
Książkę można nabyć kontaktując się ze Stowarzyszeniem.ZACHĘCAMY DO ZAKUPU NASZEJ NAJNOWSZEJ PUBLIKACJI - KSIĄZKI PT. "18" ZNACZY ŻYCIE.
JEST TO NIEZWYKŁA, TRZYMAJĄCA W NAPIĘCIU OPOWIEŚĆ O LOSACH POLSKIEJ ŻYDÓWKI,
KTÓRA PRZEŻYŁA HOLOKAUST, A NASTEPNIE WYJECHAŁA DO IZRAELA.
KSIĄŻKĘ MOŻNA NABYĆ KONTAKTUJĄC SIĘ ZE STOWARZYSZENIEM.
ROK 2021 ROKIEM UNIŻENIA I MODLITWY
Drodzy Przyjaciele,
jako Stowarzyszenie Służba Szalom w Oświęcimiu z Bożą pomocą i łaską w modlitwie weszliśmy w ten rozpoczęty już 2021 rok.
Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, co już od niego otrzymaliśmy, jednakże zdajemy sobie sprawę z tego, że żyjemy w coraz trudniejszych czasach, dlatego tym bardziej pragniemy zwracać się do Boga, wiedząc, że jesteśmy, żyjemy i służymy w pełnej zależności od Niego.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego